Банки не повинні компенсувати клієнтам збитки через несвоєчасне повернення депозитів

Депозити

Банки не повинні компенсувати клієнтам збитки через несвоєчасне повернення депозитів, якщо ліміти встановлені Нацбанком. Верховний суд дійшов висновку, що адміністративні обмеження на повернення валютних вкладів звільнили банки від сплати щоденної 3-відсоткової пені.

Вкладники не мають права вимагати від банку грошову компенсацію своїх втрат і незручностей, які виникли через несвоєчасне повернення їм депозитів внаслідок адміністративних обмежень Нацбанку. Такого висновку дійшов Верховний суд в ході розгляду Ощадбанку з клієнтом. Вкладник подав позов, вимагаючи від банку заплатити йому 3-відсоткову пеню за кожен день прострочення, бо Ощадбанк не повернув йому валютний депозит у повному обсязі на його вимогу.

Вкладник 20 листопада 2013 року розмістив в Ощадбанку депозит на $150 тис. під 8% річних з капіталізацією нарахованих відсотків. Ця сума була розміщена на три роки, але була несподівано витребувана достроково – 8 вересня 2014-го, відразу після того, як Нацбанк обмежив дострокове зняття вкладів і сум, що видаються банками. Банк, посилаючись на заборону регулятора, відмовлявся повернути всю суму одноразово. Йдеться про постанову Нацбанку № 540 від 29 серпня 2014 року «Про введення додаткових механізмів для стабілізації грошово-кредитного та валютного ринків України». Тоді було заборонено видавати валютні вклади на суму понад 15 тис. грн в еквіваленті на день (близько $1 тис.), а саме дострокове повернення валютних вкладів повинно було проводитися в гривні.

Вкладник з цим не погодився і зажадав від банку, серед іншого, пеню в розмірі $48,5 тис. На момент ухвалення рішення суду першої інстанції – 5 лютого 2015-го – вкладник перерахував пеню до $359 тис. Суди усіх інстанцій – першої, апеляційної та касаційної – відмовили клієнту держбанку у стягненні пені, але він знайшов підставу для розгляду справи Верховним судом.

Втім, ВСУ також дійшов висновку, що прострочення повернення депозиту в такому випадку не повинно штрафуватися. Він послався на те, що Нацбанк увів це обмеження на період з 2 вересня до 2 грудня 2014 року (це обмеження неодноразово продовжувалося, а ліміт – підвищувався, але усе ще існує) з метою «недопущення використання фінансової системи для відмивання грошей і фінансування тероризму, та врегулювання ситуації на валютному ринку». «З огляду на сутність пені та беручи до уваги вимоги постанови НБУ, якою на певний період встановлені обмеження на здійснення виплат банками, не можна кваліфікувати дії банку як неналежне виконання покладених на нього зобов’язань», – йдеться у правовій позиції ВСУ.

Верховний суд у справі № 6-37цс16 відмовив вкладнику у стягненні пені в розмірі 3% вартості послуги за кожен день прострочення, але при цьому скасував аналогічні рішення судів трьох інстанцій в частині стягнення пені. Тепер справа повертається до Шевченківського районного суду Києва, який з урахуванням думки ВСУ має розглянути питання стягнення пені в період після 3 грудня 2014 року.

Зараз ліміт на повернення валютних вкладів підвищено вже до 50 тис. грн (менше $2 тис.) на добу, а гривневих – 500 тис. грн. «Якщо людина бажає зняти іноземну валюту, то, безумовно, на неї поширюється обмеження еквівалента 50 тис. грн на день. Мені не відомі випадки, щоб судовими рішеннями ці обмеження хтось обходив. Спроби оскаржити колишні редакції постанови НБУ, що обмежує зняття валюти з депозитів, робилися раніше, але були безрезультатними, – розповідає партнер адвокатського об’єднання Юлія Курило. – Якщо навіть уявити собі, що людина звернеться до суду і спробує стягнути суму боргу в судовому порядку, то судові розгляди заберуть кілька місяців. А за цей час можна встигнути депозит зняти, якщо сума не дуже висока».

Юристи кажуть, що додаткові умови можуть бути прописані в самому договорі. «Конкретні санкції за невиконання банком зобов’язань можуть бути передбачені безпосередньо в договорі вкладу», – зазначає керуючий партнер адвокатського об’єднання Віктор Мороз.

Банкіри визнають, що адміністративні обмеження на повернення депозитів негативно впливають на ставлення до них вкладників. Тому вони були задоволені, коли від початку березня обмеження частково полегшили. Учасники ринку чекають на їхнє повне скасування. «Сподіваємося, це позначиться на депозитному ринку і згодом поверне населенню довіру до банківської системи: люди не боятимуться розміщувати кошти, оскільки буде можливість зняти їх за необхідності», – говорить начальник відділу депозитних продуктів і поточних рахунків Ірина Стрепетова.

Найближчим часом обмеження навряд чи скасують повністю. «Це рішення не може спричинити відтік коштів, оскільки за два роки дії обмежень вкладники, які колись прийняли рішення не тримати кошти в банках, вже давно не є їхніми клієнтами. Але навряд чи можна припустити, що цього року стане можливим повне зняття обмежень: банківська система та економіка країни поки не готові до цього», – вважає начальник управління казначейства Олексій Дмитрієв.

Правда України

коментарі: